Tornado w Oklahomie a Sprawa Polska

Wielokrotnie już zwracałem na to uwagę że działalność człowieka zmienia nasze naturalne środowisko w sposób o którym tak zwana „nauka” nie ma pojęcia.
Zmiany te niestety są najczęściej negatywne i ryzyko nowych, wcześniej nie znanych, katastrof rośnie.
Jedną z takich technologi o największym stopniu ryzyka, poza może energetyką jądrową, jest wydobywanie gazu ziemnego z łupków.
Technologia ta zmienia w drastyczny sposób zachowanie się materii we wnętrzu Ziemi wprowadzając materie o innych własnościach oscylacyjnych w głąb Ziemi gdzie materia oscyluje z o wiele większą częstotliwością . Powoduje to że substancje wpompowywane z powierzchni Ziemi starają się przyjąć tę częstotliwość oscylacji jaka tam panuje i próbują zmniejszyć swoją objętość. Zjawisku temu towarzyszy interferencja pomiędzy rożnymi częstotliwościami tak że z czasem dochodzi do zjawiska synchronizacji oscylacji a temu towarzyszy występowanie olbrzymich trzęsień ziemi.

Tymczasem gaz łupkowy przedstawiany jest w mediach polskich jako nie powodujący żadnych zniszczeń środowiska. W rzeczywistości zagrożenia te mogą być o wiele większe niż przy konwencjonalnych źródłach energii. Pomijając już fakt zatrucia wód gruntowych a także olbrzymiego zużycia wody prowadzącego do stepowienia gruntu oraz możliwości eksplozji gazu migrującego w kierunku powierzchni ziemi, występuje jeszcze jeden bardzo ważny aspekt tej historii, a mianowicie, szczelinowanie gruntu nie pozostaje bez wpływu na jego stabilność. Jest wiele przykładów na toże ten proces jest odpowiedzialny za trzęsienia ziemi. W Szwajcarii doprowadziło to praktycznie do wstrzymania prac nad wykorzystaniem energii geotermicznej.
Tutaj link na temat trzęsień ziemi po szczelinowaniu w Bazylei.

Geotermia_petrotermalna

Nic się na ten temat w Polsce nie mówi, wiadomo z jakich względów. Wujek Sam czuwa.
Ale w USA zaczynają mieć coraz większe kłopoty o czym świadczy wystąpienie potężnego trzęsienia ziemi 06.11.2011 w Oklahomie City w rejonie gdzie tak silne trzęsienia ziemi nigdy nie występują.

Oklahoma City

Region ten jest wprost podziurawiony jak ser szwajcarski odwiertami za gazem łupkowym.

Inne trzęsienie ziemi którego przyczyną
było szczelinowanie łupków to trzęsienie w Indianie, Virginii, Marylandzie. Tutaj opis trzęsienia i powstałych zniszczeń.

trzesienie ziemi w Virginii

O tymże nie są to gołosłowne spekulacje świadczą badania samych Amerykanów

Oklahoma Geological Survey

A wiec amerykanie zorientowali się że technologia ta otworzyła Puszkę Pandory i
że z konsekwencjami tego będą walczyć przez następne dziesiątki lat.

Did-Fracking-Cause

Koszty tylko tego trzęsienia są oceniane na setki milionów dolarów.

Trzeba być kompletnym idiotą
żeby złapać się na ten numer. Koncerny Busha zarobią miliardy a najbiedniejsi w społeczeństwie będą musieli zapłacić wielokrotne większe koszty za zniszczenia po trzęsieniach ziemi.
Ciekaw jestem czy koncerny amerykańskie zapłacą chociaż jednego dolara odszkodowania tym co stracili dach nad głową.

Tymczasem nie ma granicy w górę jeśli chodzi o silę takich trzęsień. Najsilniejsze zanotowane trzęsienie ziemi wywołane eksploatacją gazu wyniosło 7,2 w skali Richtera.

Wystarczy żeby zrównać z ziemią średnie miasto w Polsce.

Nie jest to niestety jedyny kataklizm który zawdzięczamy koncernom naftowym. O czym mieli się okazje przekonać znowu mieszkańcy Oklahomy City.

Tereny te są znane od niepamiętnych czasów z częstego występowania tornad. Od polowy lat 90 ubiegłego wieku a więc od momentu zapoczątkowania eksploatacji gazu w tym rejonie ich częstotliwość występowania jak i intensywność ciągle rośnie.
Tornado jest zjawiskiem atmosferycznym za których występowaniem są odpowiedzialne erupcje słoneczne. Jeśli taka erupcja słoneczna jest skierowana w kierunku Ziemi to powoduje ona po tym jak trafiona zostanie atmosfera nie tylko widowiskowe zorze polarne ale również zmiany ciśnienia atmosferycznego o czym pisałem tutaj:
http://pogadanki.salon24.pl/412161,implozja-atmosferyczna-zwiastunem-trzesienia-ziemi
Jeśli zmiany te są lokalnie ograniczone, a spadki ciśnienia odpowiednio wysokie, dochodzi do tworzenia się huraganów i w mniejszym wydaniu takich zjawisk jak tornado.
Zjawiska te nie są ograniczone tylko do USA ale zdążają się również w Polsce o czym pisałem tutaj:
http://pogadanki.salon24.pl/434134,morderczy-wybuch-na-sloncu
W Oklahomie wszystkie te czynniki wystąpiły na ograniczonym obszarze w jednym czasie.
Eksploatacja gazu łupkowego zwiększyła znacznie lokalna wartość TG. A jednocześnie seria olbrzymich erupcji słonecznych w dniach 13 do 15.05.2013 zwiększyła znacznie wartość Tła Grawitacyjnego w Układzie Słonecznym.
http://www.swpc.noaa.gov/ftpdir/warehouse/2013/2013_plots/xray/20130515_xray.gif
A to doprowadziło do odpowiednich zmian na Ziemi.
http://www.swpc.noaa.gov/ftpdir/warehouse/2013/2013_plots/kp/20130520_kp.gif
Zjawiska zorz polarnych zaobserwowano w rejonach w których takiej intensywności nie było od 20 lat.
http://spaceweather.com/archive.php?view=1&day=20&month=05&year=2013
Tworzące się z tego powodu tornada zastały jednak zmienione przez eksploatację lokalne warunki i spadki ciśnienia atmosferycznego osiągnęły wartości które wcześniej nigdy się nie zdarzały.
Co było dalej o tym wie już każdy.
Rozwój sytuacji w USA powinien być ostatnim dzwonkiem ostrzegawczym. Czas najwyższy orientować cele naszego państwa tak aby jego interesy były zgodne z interesem jego obywateli.
Polska jest potęga jeśli chodzi o zasoby węgla brunatnego. Surowca energetycznego z którego produkuje się jak dotychczas najtańszą energię elektryczną.
Mając zasoby wystarczające na kilkaset lat jest totalną głupotą i zdradą interesu narodowego inwestowanie w tak diabelnie drogą i niebezpieczną technologię jak gaz łupkowy.1 komentarz:

  1. Znowu tornada w Oklahomie

    http://news.sky.com/story/1098028/oklahoma-city-tornado-five-killed-in-new-storm

    OdpowiedzUsuń

Translate

Szukaj na tym blogu