Trzęsienie ziemi za pasem

 Pierwszy temat którym się zajmiemy, to oczekujące nas w dniu 14.10.2023 zaćmienie Słońca.
Temat zaćmień poruszałem już wielokrotnie, dlatego nie będę już wracał do opisu wpływu tego zjawiska na Ziemię, ani też na jego teoretyczny opis. Kto chce może sobie doczytać.

Przyczyną tego, dlaczego chcę go jeszcze raz podjąć jest to, że tym razem mamy do czynienia z zaćmieniem słonecznym o relatywnie nietypowym przebiegu, ponieważ cień Księżyca na powierzchni kuli ziemskiej będzie się przesuwał (w uproszczeniu) w kierunki z północy na południe.

Jest to relatywnie rzadki typ zaćmienia i występuje tylko kilkanaście razy na stulecie, często z kilkudziesięcioletnimi przerwami.

Warto więc przyjrzeć się temu, czy w przeszłości podobnego typu zaćmienia były przyczyną większych katastrof lub nietypowych zjawisk geofizycznych.

Ograniczę się tylko do kilku spektakularnych przykładów, ale sprawdziłem oczywiście więcej tego typu zaćmień i mogę z całą pewnością stwierdzić, że we wszystkich znanych mi przypadkach występuje jednoznacznie nasilenie ekstremalnie silnych trzęsień ziemi tuż po wystąpieniu tego typu zaćmienia. Czasowo występują one zaledwie kilka dni po zaćmieniu, niekiedy odstęp czasu jest jednak trochę większy. Charakterystyczne jest również to, że często trzęsienia ziemi występują na przedłużeniu strefy zaćmienia, zarówno po jego północnej jak i południowej stronie.

Przejdźmy więc szybko do przykładów.

W roku 2005 zaćmienie miało miejsce w dniu 3 października. 
Oczywiście i z tym zaćmieniem związane są bardzo silne trzęsienia ziemi np. to w dniu 08.10 w Kaszmirze

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trz%C4%99sienie_ziemi_w_Kaszmirze_(2005)

Jednak znacznie bardziej interesująca jest historia huraganu na Atlantyku, który dopiero znacznie później został zidentyfikowany przez meteorologów i dlatego na liście huraganów z roku 2005 nie ma nawet swojej nazwy.

Huragan ten powstał z niczego z 03.10 na 04.10 i bardzo szybko stracił na sile zamieniając się w zwykły strom.

https://en.wikipedia.org/wiki/2005_Azores_subtropical_storm

Dopiero w dniu 08.10, czyli w dniu w którym wystąpiło trzęsienie ziemi w Kaszmirze jego siła wzrosła i przerodził się on w Huragan Vince

https://en.wikipedia.org/wiki/Hurricane_Vince

Ten zaskoczył wszystkich, bo zamiast udać się, jak wszystkie inne, w kierunku Ameryki, powędrował jak po sznurku w kierunku Hiszpanii. Był to dopiero drugi tego typu przypadek od stu sześćdziesięciu lat.

Inne przykłady to trzęsienie ziemi w dniu 18.11.1929,

https://en.wikipedia.org/wiki/1929_Grand_Banks_earthquake

które nastąpiło na północnym przedłużeniu zaćmienia słonecznego z dnia 01.11.1929.To trzęsienie ziemi jest o tyle ważne, bo wystąpiło w miejscu które sejsmicznie należy do obszarów bardzo spokojnych i w którym trzęsienia ziemi należą do rzadkości. Tym bardziej podkreśla to związek tego trzęsienia z poprzedzającym go zaćmieniem słonecznym.

Kolejnym przykładem jest trzęsienie ziemi w Chinach w dniu 25.08.1933

https://en.wikipedia.org/wiki/1933_Diexi_earthquake

Wystąpiło ono zaledwie 4 dniu po obserwowanym w tym rejonie zaćmieniu słonecznym w dniu 21.08.1933. W tym przypadku reakcja była prawie że natychmiastowa.Jakie wnioski musimy wyciągnąć jeśli chodzi o zbliżające się zaćmienie słoneczne?

Przede wszystkim wystąpi duże prawdopodobieństwo trzęsienia ziemi na Aleutach oraz w terminie późniejszym dużego wybuchu wulkanu w tym rejonie.

Kolejnym terenem o zwiększonym zagrożeniu jest Ameryka Środkowa gdzie można się spodziewać

krotko po zaćmieniu słonecznym potężnego trzęsienia ziemi.

Inną sprawą jest zagrożenie huraganami, gdzie wystąpi duże prawdopodobieństwo pojawienia się silnego huraganu w zatoce meksykańskiej.

Te niebezpieczeństwa będą się nasilać aż do dnia 28.10.2023 kiedy to wystąpi zaćmienie księżyca połączone ze specyficzną konfiguracją planet w układzie słonecznym.W tym przypadku możemy się spodziewać kolejnego nasilenia zjawisk geofizycznych na Ziemi których jednak lokalizacja jest ze zrozumiałych względów znacznie utrudniona. Pozostaje więc tylko ich czasowe ograniczenie.

Uzupelnienie:

16.10.2023 Długo nie trzeba było czekać. Sądzę jednak, że to nie koniec.09.11.2023

Pare ciekawostek. Oczywiście i zaćmienie Księżyca w dniu 28.10.2023 przyniosło ze sobą zwiększenie aktywności sejsmicznej na interesującym nas obszarze.


 

Szczególnie interesujące jest również to, że siła trzęsień ziemi wzrosła również na terenie Texasu w USA i to dokładnie w rejonie zaćmienia słonecznego. To trzęsienie ziemi jest np. drugim co do siły w historii Texasu.17 komentarzy:

 1. Pierwszy! Zaglądam tu raz na parę dni w nadziei, która się tak wycisza... ale nie gaśnie. No i się doczekałem :) Krótko i zwięźle, ale jest! Ostatnio były te deszcze w lipcu/sierpniu, a tu koniunkcja z Merkurym i Księżyc zaraz potem (o ile pamiętam). No i jeszcze to ułożenie planet w niemal jednej płaszczyźnie powoduje, że one dużo bardziej na siebie oddziałują. Swoją drogą pewnie można by obliczyć energię takiej koniunkcji, bo wiedza chyba nic nie mówi o energii przetwarzanej na ciepło przy przejściach planet blisko siebie, a co dopiero, jak więcej niż dwie w jednej linii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe, czy są tam zwoje pisane runami, etruskie i inn.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/nauka/artykuly/9323114,sztuczna-inteligencja-rozszyfrowuje-starozytny-zwoj-sa-pierwsze-odkry.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawia mnie dlaczego zacmienia Słońca zostawiają tak wąski ślad na Ziemi. Według praw optyki powinny one być kilka razy szersze.

  OdpowiedzUsuń
 4. Te linie to środki przejść cienia, spójrz na pierwszą grafike

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://tvn24.pl/swiat/trzesienie-ziemi-niedaleko-alaski-ostrzezenie-przed-tsunami-4725699

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dopiero po 23 10 przez cały tydzień będzie trzęsło

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaczęło się 5.9 Okinawa

  OdpowiedzUsuń
 8. https://nocneniebo.pl/dzis-28-pazdziernika-czesciowe-zacmienie-ksiezyca/

  OdpowiedzUsuń
 9. Zacmienie przesuwa sie W_E i w pare godzin i pokonuje olbrzymi dystans zatem z jaka predkoscia musi poruszac sie Ksiezyc po swej orbicie aby wyprzedzic ruch obrotowy Ziemi? Cos tu nie pasuje bo mowi sie ze jest to 3,683 km/h i to jest znacznie za malo zwazywszy na odleglosc 60xR Ziemi aby cien poruszal sie z zachodu na wschod. Co na to autor???

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaczekajmy do 08 -04-2024 San Francisco zapadnie się pod ziemi

  OdpowiedzUsuń
 11. Coś się dzieje na Islandii już zaczęli ewakuację ludności może dojść do potężnej erupcji

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam Panie Irku. Mam pytanie, mógłbym na priv, ale może rozbudzę ciekawość innych. Gładko wyjaśnił Pan kiedyś możliwość "spontanicznego" zlodowacenia. Czy podobne zasada może się tyczyć nagłej krystalizacji soli w morzach (pewnie tak, ale szukam warunków brzegowych)? Podobno są rejony u nas, gdzie pod ziemią można natrafić na sól morską, tak skrystalizowaną, że zawiera w sobie ryby i rośliny, przy czym nie jest to żadna kopalnia soli. Wynikałoby z tego, że nastąpiła albo nagła krystalizacja (odparowanie przez spadek ciśnienia?) albo nagły wzrost zasolenia (wtedy pewnie materia się zakonserwowała, a dalej parowanie, tylko jak?), albo nagła zmiana warunków temperaturowych (nagłe ochłodzenie?). Oczywiście mogło być też wystawienie na działanie wysokiej temperatury i dalej parowanie, ale nie wydaje mi się, aby wtedy zachowały się organizmy w bryłach soli. Jeśli znajdzie Pan czas na jakąś myśl, będę wdzięczny, bo nie daje mi to spokoju.
  Pozdrawiam M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. Temat rzeczywiście ciekawy, ale zbyt obszerny aby spróbować na niego odpowiedzieć w ramach zwykłego komentarza.
   W każdym razie skłonił mnie Pan do napisania kolejnego artykułu na ten własnie temat i to pomimo tego, że dziesiątki innych fascynujących historii czekają jeszcze w kolejce aby sie nimi zająć. Ale ponieważ zbliża sie sroga zima, to jest to dla czytelników zapewne bardzo interesujące, jakie katastrofalne rozmiary w przeszłości wystąpiły, w rezultacie spontanicznego ochłodzenia klimatu i jakie katastrofy w przyszłości nas jeszcze oczekują i to kto wie, możne wcale w nie tak odległej.
   Pozdrawiam

   Usuń
 13. Piszę Pan że będzie sroga zima a mi wychodzi że w grudniu się ociepli i do połowy lutego będzie wilgotno i ciepło .czemu tak Pan myśli?

  OdpowiedzUsuń
 14. San Francisco cztery dni przed resetem - nagranie z roku 1906. Co resety odebrały ludzkości? - komentarze -
  https://lechickieodrodzenie555.blogspot.com/2020/11/san-francisco-cztery-dni-przed-resetem.html

  OdpowiedzUsuń
 15. Co się dzieje że jest tak duża aktywność słoneczna.Dzisiejszy rozbłysk I zorze widziane kilka tygodni temu z terenu Polski.A maximum aktywności ma być w przyszłym roku czy będzie miało to wpływ na pogodę?

  OdpowiedzUsuń

Translate

Szukaj na tym blogu